wyszukiwarka przeszukuje zarówno słownik psychologiczny jak i blog

Balizm

Zaburzenie ruchowe (dyskineza). Charakteryzuje się gwałtownymi, pląsawicznymi ruchami. Przyczyną najczęściej jest uszkodzenie jądra niskowzgórzowego, należącego do jąder podstawnych. źródła:Reber, A., Reber, S. (2005). Słownik psychologii.

Czytaj dalej

Baragnozja

Niezdolność do właściwej oceny ciężaru podnoszonych przedmiotów. Najczęściej jest skutkiem uszkodzenia płata ciemieniowego. Sprawdź również barognozja. źródła:Reber, A., Reber, S. (2005). Słownik psychologii. Warszawa: Wydawnictwo

Czytaj dalej

Bariera

Przeszkoda lub blokada uniemożliwiająca organizmowi osiągniecie zamierzonego celu. źródła:Reber, A., Reber, S. (2005). Słownik psychologii. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR.

Czytaj dalej

Bariera Krew-Mózg

Wybiórczo przepuszczalna „bariera” pomiędzy krążącą krwią i mózgiem. Bariera ta zapobiega przedostawaniu się pewnych substancji do mózgu. Jest ona selektywna w stosunku do przepuszczanych związków.

Czytaj dalej

Barognozja

Zdolność do właściwej oceny ciężaru podnoszonych przedmiotów. Sprawdź też baragnozja. źródła:Reber, A., Reber, S. (2005). Słownik psychologii. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR.

Czytaj dalej

Baroreceptory

Receptory reagujące na zmiany ciśnienia. Znajdują się głównie w naczyniach krwionośnych i w sercu. źródła:Reber, A., Reber, S. (2005). Słownik psychologii. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR.

Czytaj dalej

Batofobia

Postać fobii objawiająca się ogromnym lękiem przed głębokością. źródła:Reber A. (2000). Słownik psychologii. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR.

Czytaj dalej

Behawioryzm

Podejście do psychologii oparte na badaniu obiektywnych, faktów, które da się zaobserwować, a nie subiektywnych procesów, takich jak uczucia, motywy i świadomość. Historycznie teoretycy behawioryzmu

Czytaj dalej

Bezdźwięczność

Wada wymowy polega na wymawianiu głosek dźwięcznych bezdźwięcznie tzn. bez drgania wiązadeł głosowych. Przyczyną bezdźwięczności jest zwykle zaburzenie słuchu fonematycznego tzn. nie różnicowanie dźwięków o

Czytaj dalej

Bezładna Mowa

Szybka, często bezsensowna mowa. Charakteryzuje się „połykaniem” głosek i sylab. źródła:Reber, A., Reber, S. (2005). Słownik psychologii. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR.

Czytaj dalej

Bezpłodność

Niezdolność do pełnienia roli partnera w rozmnażaniu płciowym. U kobiet niezdolność do zajścia w ciążę, u mężczyzn niezdolność do zapłodnienia. Zaburzenie to może być spowodowane

Czytaj dalej

Bezsilność

Bezsilność to stan emocjonalny, w którym osoba czuje, że nie ma kontroli nad sytuacją lub wynikami swoich działań. Jest to poczucie braku wpływu na otaczające

Czytaj dalej

Bieg Życia

Termin stosowany w psychologii rozwojowej, określający pełny cykl życia człowieka – od narodzin do śmierci. źródła:Reber A. (2000). Słownik psychologii. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR.

Czytaj dalej

Biegłość

Osiągnięcie wcześniej ustalonego, zwykle wysokiego, poziomu wykonania jakiegoś zadania. Inaczej nazywane mistrzostwem. źródła:Reber, A., Reber, S. (2005). Słownik psychologii. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR.

Czytaj dalej

Bierność Społeczna

Cecha osobowościowa polegająca na okazywaniu braku zaangażowania i obojętności wobec wszelkich sytuacji społecznych. źródła:Reber A. (2000). Słownik psychologii. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR.

Czytaj dalej

Bierny

źródła:Reber, A., Reber, S. (2005). Słownik psychologii. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR.

Czytaj dalej

Bigoteria

Oznacza nadgorliwe, przesadne i manifestowane na pokaz praktykowanie religii, przy jednoczesnym braku wewnętrznej religijności i duchowości źródła:Reber A. (2000). Słownik psychologii. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR.

Czytaj dalej

Błąd Pewności Wstecznej

Skłonność do przeceniana zdolności przewidywania przebiegu kolejności zdarzeń, które już zostały poznane. źródła:Reber A. (2000). Słownik psychologii. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR.

Czytaj dalej

Błędne Koło

Zjawisko, polegające na wzajemnym, niepożądanym napędzaniu się dwóch elementów zachowania czy sytuacji. Każdy z elementów tworzących błędne koło powoduje wystąpienie drugiego elementu, zaś drugi element

Czytaj dalej

Błędne Określenie Źródła

Błędne zidentyfikowanie źródła naszych reprezentacji pamięciowych. Przykładem może być przekonanie, że rozpoznaję mężczyznę, ponieważ widziałem go na miejscu przestępstwa, podczas gdy faktycznie rozpoznaję go, ponieważ

Czytaj dalej

Błędy Wychowawcze

Wszelkie formy oddziaływania wychowawczego prowadzące do wystąpienia zburzeń rozwoju i zachowania u dzieci. źródła:Reber A. (2000). Słownik psychologii. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR.

Czytaj dalej

BMI

Wskaźnik wagi ciała, który można obliczyć za pomocą wykonania dzielenia masy ciała w kilogramach przez wzrost (w metrach), podniesiony wcześniej do kwadratu. Przyjmuje się, że

Czytaj dalej

Bodziec

Porcja energii lub informacji zawarta w zdarzeniach zachodzących na zewnątrz osoby lub wewnątrz jej organizmu, która wywołuje specyficzna reakcję podmiotu; reakcja wywoływana jest nie przez

Czytaj dalej

Bodziec Wyzwalający Agresję

Przedmiot kojarzony potocznie z działaniami agresywnymi (np. pistolet), gdzie sama jego obecność zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia aktów agresji. źródła:Reber, A., Reber, S. (2005). Słownik psychologii. Warszawa:

Czytaj dalej

Ból

Negatywne doznanie powstające pod wpływem pewnego rodzaju stymulacji fizycznej. Jest przeciwieństwem słowa przyjemność. źródła:Reber, A., Reber, S. (2005). Słownik psychologii. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR.

Czytaj dalej

Ból Przewlekły

Głęboki, długotrwały i nieuleczalny ból. Powstaje za sprawą czynników wewnętrznych i przeżywany jest jako ból głęboki i rozproszony. Ma tendencje do zwiększania nasilenia w czasie.

Czytaj dalej

Borderline

Zaburzenie osobowości, w których jednostka żyje „na granicy” między normalnym, przystosowanym funkcjonowaniem a rzeczywistymi zaburzeniami psychicznymi. Taką osobę charakteryzują rozmaite postacie niestabilności, np. niestabilne relacje

Czytaj dalej

Bradyleksja

Nieprawidłowo wolne czytanie. Termin dotyczy tylko przypadków, w których powolność nie wynika z ogólnie niskiego poziomu inteligencji. Zobacz również dysleksja. źródła:Reber, A., Reber, S. (2005).

Czytaj dalej

Braille

System pisana i czytania oparty na dotyku, w którym wzorce wypukłych kropek stanowią reprezentację liter i cyft. Nazwany na cześć jego wynalazcy, francuskiego pedagoga L.

Czytaj dalej

Brainwashing

Z języka angielskiego tzw. pranie mózgu. To termin oznaczający długotrwałe działania wobec osoby, mające na celu wpojenie jej nowych, często skrajnych do dotychczasowo uznanych zasad,

Czytaj dalej
KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

Psycholog Wrocław lub online

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone