Bezsilność

Bezsilność to stan emocjonalny, w którym osoba czuje, że nie ma kontroli nad sytuacją lub wynikami swoich działań. Jest to poczucie braku wpływu na otaczające warunki, wydarzenia lub decyzje, co może prowadzić do frustracji, smutku, a nawet depresji. Bezsilność często wiąże się z sytuacjami przeciążenia, chronicznego stresu, doświadczeniem traumy lub długotrwałymi przeszkodami, przed którymi osoba czuje, że nie jest w stanie skutecznie działać.

Źródła:
Sawicka, J., Steuden, S., Ledwoch, M. (2010). Odczytywanie emocji przez osoby chore na depresję. Postępy Psychiatrii i Neurologii.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone