Zemsta

Zemsta to działanie podejmowane w celu odwetu lub zadośćuczynienia za wcześniejsze krzywdy, obrażenia lub krzywdy doznane od kogoś innego. Może to być reakcja emocjonalna na poczucie niesprawiedliwości lub urazy, której celem jest wymierzenie kary lub spowodowanie cierpienia u osoby, która dokonała krzywdy. Zemsta może przybierać różne formy, od fizycznej przemocy po bardziej subtelne działania, takie jak publiczne upokorzenie lub szkoda na reputacji. Jednak zemsta często jest postrzegana jako negatywne działanie, które może pogłębiać konflikty i prowadzić do dalszych obrażeń.

Źródła:
Gruszecka, E. (2015). Środowisko wychowawcze i poczucie krzywdy, wrażliwość na pokrzywdzenie i wybaczenie we wczesnej adolescencji. Psychologia rozwojowa.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone