Wewnętrzne poczucie kontroli

Przeświadczenie, że różne sytuacje, które nas spotykają i to, co się dzieje wokół nas, zależy od nas, czyli od naszych działań, zachowań, naszych cech, decyzji. Wewnętrzne poczucie kontroli nierzadko okazuje się pozytywne dla naszego zdrowia psychicznego, zwiększa poziom samooceny, zwiększa motywację do osiągania celów i wiąże się z większym poczuciem szczęścia i mniejszym prawdopodobieństwem depresji.

Wewnętrzne poczucie kontroli buduje się u dziecka wychowywanego w atmosferze miłości, które jest traktowane jako odrębna samodzielna jednostka, a więc daje mu się możliwość podejmowania decyzji i ponoszenia ich konsekwencji, oczywiście przy jednoczesnej ochronie sprawowanej przez opiekunów.

Przeciwieństwem wewnętrznego poczucia kontroli jest zewnętrzne poczucie kontroli.

źródła:
Wojciszke, B. (2011). Psychologia Społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone