Amnezja

Inaczej utrata pamięci. Amnezja może być powodowana przez uszkodzenia różnych obszarów mózgu, lecz najcięższe przypadki obserwuje się po uszkodzeniu hipokampa. Amnezja może być następcza, jeżeli niepamięć dotyka wydarzeń po uszkodzeniu mózgu lub wsteczna – dotycząca wydarzeń na krótko przed uszkodzeniem. Prócz uszkodzeń i operacyjnych interwencji w obrębie hipokampa, amnezja może być spowodowana również przez zespół Korsakowa – uszkodzenie mózgu spowodowane długotrwałym niedoborem witaminy B1 , występującym najczęściej u nałogowych alkoholików.

Pogorszenie lub utrata pamięci występuje także w przebiegu choroby Alzheimera. Badania nad amnezją dostarczają informacji na temat funkcjonowania pamięci i jej powiązania ze strukturami mózgu.

źródła:
Kalat, James W. (2006) Wydawnictwo naukowe PWN

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone