Cecha

Rodzaj ludzkiej właściwości, określającej predyspozycję jednostki do zachowania się w pewien sposób. Zasadniczym celem wyróżniania cech są opis, wyjaśnianie i przewidywanie zachowań, a także ekonomiczne poznawczo odróżnianie jednostek. Dodatkowo posiadanie danej cechy przesuwa przyczynę wystąpienia konkretnego zachowania z otoczenia do wnętrza jednostki, oraz predysponuje do niego lub zwiększa jego prawdopodobieństwo.

W zależności od orientacji teoretycznej zmienia się przekonanie o tym, w jakim stopniu i w formie jakiej struktury osobowość jest konstruowana przez cechy. Opis cech zwiększa możliwość zrozumienia stałości charakteru; należy jednak pamiętać, że posiadanie cechy oznacza skłonność, a nie konieczność określonego zachowania. Oznacza to, że ekspresja lub brak ekspresji cechy jest zależny od kontekstu sytuacyjnego, oraz, w pewnym zakresie, od samoświadomości, kontroli i chęci jednostki.

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone