Zewnętrzne poczucie kontroli

Przeświadczenie, że różne sytuacje, które nas spotykają i to, co się dzieje wokół nas, zależy od jakichś różnych czynników (los, wpływ Bogów, innych osób), na które nie możemy oddziaływać, nie możemy ich zmienić, są niezależne od nas.  Zewnętrzne poczucie kontroli może wiązać się z rozwojem depresji, poczuciem bezradności, mniejszą motywacją w dążeniu osiągnięć i niższym poziomem samooceny.

Zewnętrzne poczucie kontroli kształtuje się u dziecka pod wpływem autokratycznego wychowywania przez rodziców, którzy często zmieniają swoje decyzje i oczekiwania oraz trudno przewidzieć ich zachowanie. Zewnętrzne poczucie kontroli może się wiązać z wyuczoną bezradnością.

Przeciwieństwem zewnętrznego poczucia kontroli jest wewnętrzne poczucie kontroli.

źródła:
Wojciszke, B. (2011). Psychologia Społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone