Zespół oddziaływań dążących do zapobiegania rozwoju zaburzeń, bądź chorób, który może polegać na promocji i propagowaniu zdrowego stylu życia lub budowania efektywnych sposobów radzenia sobie ze stresem. Profilaktyka (obok diagnozy i terapii) jest jednym z najważniejszych działań w obszarze psychologii klinicznej i psychologii zdrowia. Na początku reguły profilaktyki tworzono odnośnie do chorób zakaźnych, współcześnie zaś profilaktyka dotyczy wszelkich zaburzeń i chorób.
Działania profilaktyczne można podzielić na 3 formy:
- Ogólne oddziaływania profilaktyczne, które są stosowane wobec całych społeczeństw i mają za zadanie neutralizację czynników odpowiedzialnych za rozwój choroby i tworzenie środowiska wspierającego zdrowie. Typowymi sposobami w tym rodzaju działań profikatycznych są przede wszystkich promowanie zdrowego odżywania się, odpowiedniej organizacji czasu pracy i czasu wolnego, aktywnych sposobów wypoczywania lub też zachęcanie do unikania szkodliwych czynników (takich jak używki)
- Kierunkowe oddziaływania profilaktyczne, które są zorientowane na konkretną grupę społeczną, ze względu na jej podwyższone ryzyko (np. organizowanie zajęć profilaktycznych dotyczących szkodliwości używek, kierowanych do młodzieży szkolenej)
- Interwencje kierowane do określonych osób, które z powodu okoliczności lub przebieg wydarzeń życiowych wymagają wyspecjalizowanej pomocy, której celem jest zapobieżenie u tych osób powstania zaburzeń (np. interwencja kryzysowa kierowana do osób po doświadczeniu katastrofy naturalnej)
źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS.