Przywódca

Osoba nalężąca do grupy społecznej, którą charakteryzuje umiejętność oddziaływania na inne osoby z grupy i to oddziaływania silniejszego, niż wpływy innych. Według jednej z teorii psychologii społecznej przywódcami stają się osoby o wyjątkowych właściwościach. Sądzi się, że przywódcy są bardziej inteligentni, ekstrawertyczni, dominujący, wykazujący bardziej męskie cechy oraz lepiej się adaptujący do środowiska, niż inni członkowie grupy. Natomiast według koncepcji behawiorystycznych przywódcą może się stać osoba działająca praktycznie i korzystnie z perspektywy interesów i celów całej grupy.

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone