Zaburzenie

Utrudnienia funkcjonowania społecznego lub psychicznego jednostki, którym towarzyszy cierpienie. W psychiatrii poklasyfikowane ze względu na objawy osiowe. Ze względu na źródło, przebieg i charakterystyczne symptomy wyodrębnia się następujące grupy zaburzeń psychicznych: psychozy, choroby afektywne, zaburzenia osobowości, uzależnienia, zaburzenia lękowe, choroby psychosomatyczne, zaburzenia odżywiania, dewiacje seksualne.

Psychiatria jako dział medycyny wiąże zaburzenia psychiczne z przyczynami neurochemicznymi (zaburzenia struktur mózgu), zaś psychologia kliniczna najczęściej większość zaburzeń łączy z czynnikami wewnątrzpsychicznymi czy doświadczeniami społecznymi.

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone