Interwencja kryzysowa

Stosowana jest wobec osób, które doświadczyło nagłego i silnego urazu psychicznego. Do przykładów zaliczamy: katastrofę, śmierć bliskiej osoby, poważny kryzys rodzinny, gwałt, traumatyczne przeżycia z którymi osoba może sobie nie poradzić w danym momencie, zagrożenie samobójstwem.

Interwencja kryzysowa jest formą pomocy psychologicznej zorientowanej na dostarczeniu szybkiego wsparcia i pomocy w przezwyciężaniu kryzysu. Ze względu na charakter problemu interwencja stosowana jest bezpośrednio po wystąpieniu kryzysu. Jest oddziaływaniem krótkoterminowym. Redukcja symptomów i przywrócenie równowagi psychicznej zapobiega dalszemu rozwoju dezorganizacji. Obok terapii kryzysowej, która polega na bezpośrednim kontakcie z terapeutą, ważna formą oddziaływania jest telefon zaufania.

Terapeuta w interwencji kryzysowej jest bardzo aktywny, koncentruje się nie tylko na dostarczeniu wsparcia, ale także na podaniu niezbędnych w danej sytuacji informacji i pomocy w adekwatnej ocenie problemu i przygotowaniu planu działania.

źródło:
Badura – Madej, W. (1996). Wybrane zagadnienia interwencji kryzysowej.
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone