Anozognozja

Anozognozja jest pojęciem stosowanym do określenia sytuacji, w której jednostka nie chce sobie uświadomić, że jest chora lub upośledzona. Może objawiać się także brakiem umiejętności lub zniechęceniem do radzenia sobie z upośledzeniem lub chorobą.

Inna definicja anozognozji mówi o tym, że jest to pewne zaburzenie neurologiczne, które charakteryzuje się tym, że jednostka nie uświadamia sobie swojego zaburzenia lub choroby. Może to być o tyle interesujące, że np. osoba, która w wyniku wypadku straciła wzrok lub ma niewładną jakąś część ciała, jest tego kompletnie nie świadoma.

źródła:
Herzyk, A. (1999). Anozognozja: mechanizmy mózgowe i objawy. Przegląd Psychologiczny42(1-2), 100-103.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone