Heurystyka „jak to czuję”

Heurystyka wydawania sądów, która dotyczy opierania się na aktualnym nastroju przy decydowaniu i wydawaniu całościowych i trudnych sądów wartościujących. Heurystyka „jak to czuję” jest szczególnie często obserwowana w przypadku proszenia ludzi o ocenę ich zadowolenia z życia. Na takie zadowolenia składa się szereg aspektów jak satysfakcja z pracy zawodowej, życia rodzinnego, poczucie spełnienia, sensu itd. Zwykle jednak, zamiast analizować te wszystkie aspekty, ludzie oceniają swoje poczucie szczęścia na podstawie bieżącego nastroju. Jeśli jest on pozytywny, ocena wypada wyżej, natomiast jeśli jest negatywny, ocena również jest niższa.

źródła:

Wojciszke, B. (2011). Psychologia Społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone