Nastrój

Stan afektywny o zwykle małej intensywności, który cechuje się konkretnym pozytywnym lub negatywnym znakiem. Innymi słowy, możemy mieć mniej lub bardziej podwyższony lub obniżony nastrój. Dodatkowo nastrój wiąże się ze słabiej lub dokładniej sprecyzowanymi antycypacjami odnośnie do pojawienia się w przyszłości powodu stanów odpowiadających danemu znakowi nastroju.  Przykładowo możemy mieć obniżony nastrój, bo spodziewamy się zwolnienia z pracy (nastrój o znaku negatywnym z dosyć dobrze określonym oczekiwaniem).

źródło:
Strelau, J., Doliński, D. (2008). Psychologia. Podręcznik akademicki. Tom 1. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone