Heurystyka zakotwiczenia i dostosowania

Heurystyka wydawania sądów, która polega na tym, że ludzie, próbując oszacować jakąś wartość liczbową, przyjmują za punkt wyjścia łatwo dostępną cyfrę i podają wynik, w zasadzie ustosunkowując swoją wiedzę do tej liczby.

Przykładem heurystyki zakotwiczenia może być umiejscawianie w menu na pierwszej pozycji najdroższego dania, co sprawia, że prawdopodobnie klienci będą wybierać droższe dania, kierując się pierwsza (zawyżoną ceną). Podobnym celu służy podawanie ceny sugerowanej produktu żywnościowego (np. batonika, jogurtu).

źródła:

Wojciszke, B. (2011). Psychologia Społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone