Freud, Sigmund

Sigmund Freud (1856-1939) był neurologiem i psychiatrą pochodzącym z Austrii oraz twórcą psychoanalizy, rozumianej jako sposób leczenia zaburzeń psychicznych. Uważany jest za bardzo ważną postać psychologii, mającą ogromny wkład w rozwój psychoterapii. Był absolwentem studiów medycznych na Uniwersytecie w Wiedniu, a także w latach 1885-1886 przebywał w Paryżu na stypendium, gdzie dowiedział się o sposobie oddziaływania na neurotyków za pomocą hipnozy (pod kierunkiem J.Charcota).

Według Freuda, psychika człowieka składa się z id, ego i superego. Zwracał też uwagę na istotę nieświadomości w funkcjonowaniu istoty ludzkiej oraz w genezie chorób psychicznych. Freud był autorem teorii dotyczącej mechanizmów obronnych (takich jak projekcja, wyparcie, regresja). Stworzył też popularną i szeroko krytykowaną koncepcję marzeń sennych i interpretacji snów.

W 1938r., kiedy Austria została zajęta przez Niemcy musiał wyjechać z Wiednia do Londynu, gdzie niedługo później zmarł.

Jego najważniejsze dzieła, opublikowane również w języku polskim, to: Wstęp do psychoanalizy (1984), Psychologia życia codziennego (1978), Objaśnianie marzeń sennych (1996), oraz zbiory krótszych prac: Człowiek, religia, kultura (1967) i Poza zasadą przyjemności (1975).

źródło:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone