Psychoanaliza

Stworzona przez Sigmunda Freuda koncepcja osobowości, której podstawą miał być konflikt psychiczny, w postaci walki pomiędzy sprzecznymi sobie popędami. Według psychoanalizy jedna część osobowości podkreśla pewne potrzeby, druga zaś się im sprzeciwia i stara się je odpierać. Na jednym krańcu konfliktu zawsze występują potrzeby seksualne, związane z id, natomiast na drugim moralność oraz zasady etyczne i estetyczne człowieka, związane z superego. Po środku zaś miało się znajdować pośredniczące między krańcami ego. Specyficzna natura fantazji seksualnych id miała powodować związany z konfliktem psychicznym nieprzyjemny stan emocjonalny (lęk, wstyd), a będąc nieakceptowalną przez świadomość, miała być wypierana do nieświadomości. W ten sposób konflikt psychiczny dotyczący każdego przeciętnego człowieka stawał się konfliktem chorobotwórczym, czyli skutkującym rozwojem zaburzeń psychicznych, a więc i centralnym termin w psychoanalitycznej koncepcji nerwic i ich terapii.

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone