Psychologia

Dziedzina nauki zajmująca się badaniem zachowania człowieka oraz biologicznie i społecznie determinowanych procesów psychicznych, będących podstawą tychże zachowań.

Termin psychologii powstał z połączenia dwóch słów języka greckiego: „psyche”, tłumaczoną jako dusza i „logos”, czyli nauka. Na tej podstawie psychologię można by rozumieć dosłownie jako naukę o duszy. Jednak od czasów powstania psychologii eksperymentalnej pod koniec XIX wieku termin duszy został zastąpiony przez pojęcie psychiki. Psychologia w pewnym sensie odłączyła się od jedynie rozważań filozoficznych, kiedy do badania procesów psychicznych Wilhelm Wundt jako pierwszy zaczął wykorzystywać naukowe metody w postaci eksperymentu laboratoryjnego.

Psychologia współcześnie bywa traktowana jako moc społeczna, w której zakresie znajduje się wpływanie na sposób myślenia danej osobie o sobie samej i jej otoczeniu.

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone