Hipnoza

Specyficzny stan świadomości, będący wynikiem intensywnej koncentracji hipnotyzowanego na osobie hipnotyzującej. Siła koncentracji sprawia, że komunikat nadawany przez hipnotyzera zyskuje charakter sugestii. Sugestie zwiększające intensywność fizjologicznych doznań kojarzonych ze stanem spoczynku, umożliwiają pacjentowi wzmocnienie koncentracji na hipnotyzerze.

Oddziaływania hipnotyczne okazują się skuteczne przede wszystkim w leczeniu zaburzeń związanych ze stresem, niosąc za sobą potencjalnie stuprocentową skuteczność. Sprawdzają się również w leczeniu zaburzeń snu, depresji, uzależnień (poprzez warunkowanie awersyjne), zespołów bólowych oraz objawów bólowych spowodowanych schorzeniami somatycznymi.

źródła:

Reber A. (2000). Słownik psychologii. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone