Sigmund Freud (1856-1939) był neurologiem i psychiatrą pochodzącym z Austrii oraz twórcą psychoanalizy, rozumianej jako sposób leczenia zaburzeń psychicznych. Uważany jest za bardzo ważną postać psychologii, mającą ogromny wkład w rozwój psychoterapii. Był absolwentem studiów medycznych na Uniwersytecie w Wiedniu, a także w latach 1885-1886 przebywał w Paryżu na stypendium, gdzie dowiedział się o sposobie oddziaływania na neurotyków za pomocą hipnozy (pod kierunkiem J.Charcota).
Według Freuda, psychika człowieka składa się z id, ego i superego. Zwracał też uwagę na istotę nieświadomości w funkcjonowaniu istoty ludzkiej oraz w genezie chorób psychicznych. Freud był autorem teorii dotyczącej mechanizmów obronnych (takich jak projekcja, wyparcie, regresja). Stworzył też popularną i szeroko krytykowaną koncepcję marzeń sennych i interpretacji snów.
W 1938r., kiedy Austria została zajęta przez Niemcy musiał wyjechać z Wiednia do Londynu, gdzie niedługo później zmarł.
Jego najważniejsze dzieła, opublikowane również w języku polskim, to: Wstęp do psychoanalizy (1984), Psychologia życia codziennego (1978), Objaśnianie marzeń sennych (1996), oraz zbiory krótszych prac: Człowiek, religia, kultura (1967) i Poza zasadą przyjemności (1975).
źródło:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS.