Diagnoza Kliniczna

Aktualna ocena zdrowia psychicznego. Diagnoza kliniczna może być definiowana w różny sposób, w zależności od podejścia teoretycznego: inaczej w psychologii zdrowia, klinicznej czy psychopatologii, a inaczej w psychiatrii.

Trzy główne typy diagnozy to: diagnoza różnicowa, strukturalno-funkcjonalna i genetyczna, która z kolei dzieli się na statyczną i rozwojową. Każdy z trzech głównych typów diagnoz może mieć charakter całościowy lub wybiórczy, co często wynika z rodzaju wykorzystanego podejścia teoretycznego w procesie stawiania diagnozy.

Diagnoza kliniczna różnicowa ma charakter opisowy, zaś strukturalno-funkcjonalna i genetyczne są wyjaśniające. W przypadku stawiania diagnozy różnicowej, nazywanej także nozologiczną, zebrane informacje o objawach pacjenta są porównywane z opisami symptomów w klasyfikacjach medycznych oraz psychologicznych. Jeżeli występuje duże podobieństwo między objawami, a opisem stawiana jest hipoteza o wystąpieniu danej jednostki klinicznej.

W praktyce czasami zdarza się, że diagnoza kliniczna może przybrać formę podwójnej diagnozy, gdy u jednego pacjenta występują dwa lub więcej zaburzeń psychicznych. Ma to duże znaczenie w doborze efektywnej formy terapii.

źródła:
Cierpiałkowska, L., & Sęk, H. (2016). Psychologia kliniczna. PWN.

Inne terminy

Konstancja Bubak Somentiq psycholog

KONSTANCJA BUBAK

psycholog, terapeuta

Anna Reczek psycholog

ANNA RECZEK

psycholog, terapeuta

MARCEL MITRASZEWSKI

psycholog, terapeuta, coach ICF

KAMILA MITRASZEWSKA

psycholog, terapeuta, coach ICF

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone