Diagnoza Różnicowa

Polega na identyfikowaniu symptomów, to znaczy istotnych z klinicznego punktu widzenia doświadczeń wewnątrz psychicznych i zachowań osoby, a następnie porównywaniu ich z jednostkami klinicznymi w klasyfikacjach ICD-11 i DSM-5, dzięki czemu możliwe jest określenie stanu zdrowia pacjenta.

Diagnoza różnicowa jest formułowana w procesie który można uogólnić do trzech punktów: zbierania informacji o stanie pacjenta oraz jego funkcjonowaniu, porównaniu tych informacji z symptomami opisanymi w klasyfikacjach i stawianiu hipotezy o wystąpieniu danego zaburzenia, o ile podobieństwo, liczba i czas trwania objawów zgadza się z opisem.

źródła:
Cierpiałkowska, L., & Sęk, H. (2016). Psychologia kliniczna. PWN.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone