Diagnoza Strukturalno-Funkcjonalna

Forma diagnozy skoncentrowana na patomechanizmie bądź patomechanizmach leżących u podstaw symptomów danego zaburzenia psychicznego, kładąc szczególny nacisk na zewnętrzne czynniki aktywujące i mechanizmy salutogenetyczne.

Diagnoza strukturalno-funkcjonalna jest potrzebna do wdrożenia najbardziej efektywnego postępowania pomocowego i z tego powodu jest najczęściej stawiana na podstawie najbardziej adekwatnej w danym przypadku koncepcji psychologicznej. Z tego względu, diagnoza strukturalno-funkcjonalna będzie się różnić pod względem zaakcentowanych elementów w zależności od wybranego nurtu teoretycznego.

źródła:
Cierpiałkowska, L., & Sęk, H. (2016). Psychologia kliniczna. PWN.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone