Piromania

Piromania, nazywana też patologicznym podpalaniem, stanowi zaburzenie zaliczane zgodnie z DSM-5 do grupy zaburzeń kontroli impulsów i zachowania oraz cechuje się wieloma faktycznym podpaleniami lub usiłowaniem wzniecenia pożaru, przy braku jakiegoś motywu (takich jak np. zemsta). Piromani charakteryzują się silnym zainteresowaniem obszarami związanymi z ogniem, płomieniami, paleniem, a nawet sprzętem do gaszenia pożarów. Akty podpalenia w piromani są wiążą się z poczuciem nasilającego się napięcia przed oraz silnym podnieceniem w momencie aktu i bezpośrednio po.

źródła:
Gałecki, P., Szulc, A. (2018). Psychiatria. Wrocław: Edra Urban&Partner.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone