Doznania Fantomowe

Odczuwane na skutek amputacji lub w wyniku uszkodzenia nerwów obwodowych czy rdzenia nerwowego to zespół specyficznych wrażeń bólowych i czuciowych w obrębie uszkodzonej partii ciała. Doznania fantomowe mogą także obejmować widzenie, słyszenie, wrażenia smakowe i węchowe. Doznania o tym charakterze są wynikiem nieprawidłowego dopływu sygnałów płynących z narządów do mózgu. Komórki czuciowe kory wzmagają swą aktywność w celu poszukiwania śladowych bodźców, nie mogąc ich jednak zlokalizować zaczynają przetwarzać aktywność własną na doznania o charakterze fantomowym. Zobacz: kończyna fantomowa.

źródła:
Graczyk, M., Krajnik, M., & Malec-Milewska, M. (2010). Ból fantomowy-wyzwanie terapeutyczne. Palliative Medicine in Practice, 4(2), 66-73.
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone