Wyuczona Bezradność

Negatywne nastawienie objawiające się upatrywaniem przyczyn negatywnych zdarzeń w stałych czynnikach zewnętrznych i globalnych. Nastawienie takie potęgowane jest niemożliwością ucieczki spod działania przykrych zjawisk, np. bezrobocie, patologia w rodzinie. Takie osoby utrwalają wewnętrznie takie przekonanie, że ich działania nie przekładają się na zmianę położenia życia.

Wyuczona bezradność dotyczy zwłaszcza ludzi, którzy długi czas korzystają z pomocy społecznej, długotrwale bezrobotnych, bezdomnych, niepełnosprawnych, żyjących w ubóstwie, ale także coraz częściej ludzi młodych, nie mogących znaleźć pracy.

źródła:
Reber A. (2000). Słownik psychologii. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone