Recepcja sensoryczna

Recepcja sensoryczna to proces, w którym organizm odbiera i interpretuje informacje ze środowiska poprzez zmysły. Rozpoczyna się od stymulacji receptorów sensorycznych, takich jak komórki fotoreceptorowe w oku dla światła, komórki włoskowate w uchu dla dźwięku, czy receptory w skórze dla dotyku, przez odpowiednie bodźce zewnętrzne. Następnie następuje transdukcja, czyli przekształcanie energii bodźca zewnętrznego w sygnał elektryczny w receptorze. Po transdukcji, sygnały elektryczne są przesyłane przez układ nerwowy do odpowiednich obszarów mózgu, jak na przykład sygnały z oczu są przesyłane do kory wzrokowej. Ostatnim etapem jest przetwarzanie i interpretacja tych sygnałów przez mózg. To pozwala na interpretację bodźców jako określonych doznań, takich jak kolory, dźwięki, dotyk. To przetwarzanie może obejmować integrację z wcześniejszą wiedzą i doświadczeniem. Recepcja sensoryczna jest kluczowym elementem percepcji. Umożliwia organizmom interakcję ze światem zewnętrznym i adaptację.

źródła:
Nęcka, E., Orzechowski, J., Szymura, B. (2007). Psychologia poznawcza. Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone