Zespół Aspergera

Zaburzenie, które przejawia się takimi samymi nieprawidłowościami w interakcjach społecznych jak autyzm, a także podobnie wąskim zakresie zainteresowań i zachowań.

Kiedy w 1943r. Leo Kanner użył pojęcia autyzmu dla opisania zaobserwowanego przez niego zespołu symptomów, Hans Asperger w 1944r. niezależnie przedstawił ten sam zbiór objawów, jedynie o łagodniejszej formie (bez mutyzmu i niepełnosprawności intelektualnej, współtowarzyszącej czasami w przypadku autyzmu). Zespół Aspergera został opisany w klasyfikacji DSM-IV, jednak w DSM-5 został już włączony do zaburzeń ze spectrum autyzmu.

źródła:
Gałecki, P., Szulc, A. (2018). Psychiatria. Wrocław: Edra Urban&Partner

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone