Efekt Wertera

Efekt Wertera bierze swoją nazwę od głównego bohatera książki Johanna von Goethe pt. „Cierpienia młodego Wertera”, który pod koniec dzieła decyduje się popełnić samobójstwo. Po publikacji książki wiele młodych osób poszło w jego ślady i również popełniło samobójstwo. Podobne zjawisko było obserwowane po samobójczej śmierci Marilyn Monroe. Efekt Wernera polega na zwiększeniu się ilości popełnianych samobójstw na skutek głośnego omawiania i komentowania w mass mediach samobójstwa jakiejś sławnej osoby. Rozgłośnienie takiego samobójstwa skutkuje zwiększeniu się psychicznej dostępności samobójczej śmierci jako formy rozwiązania trudności.

źródła:
Wojciszke, B. (2011). Psychologia Społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone