DSM-V

Klasyfikacja Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego DSM 5. Podręcznik diagnostyczny i statystyczny zaburzeń psychicznych. DSM 5 to najnowsza edycja klasyfikacji, która została wydana w 2012 roku. Pierwsza edycja DSM ukazała się w 1952 roku. Podręcznik zawiera aktualne kryteria diagnostyczne, opisy zaburzeń psychicznych oraz zachowania, a także wytyczne co do jednakowego zestawu pojęć i języka z zakresu psychopatologii, wszystko to w celu możliwie wypracowania optymalnej trafności diagnozy różnicowej i skuteczności leczenia.

DSM 5 w przeciwieństwie do poprzedniej klasyfikacji DSM IV zrezygnowało z klasyfikacji wieloosiowej. Proces diagnostyczny przy użyciu klasyfikacji obejmuje kolejno rozpoznanie objawów klinicznych i samego zaburzenia, ocenienie jego głębokości i przebiegu, odróżnienie ewentualnych objawów związanych z zażywanymi lekami, a także rozważyć występowanie więcej niż jednego zaburzenia, bądź postawienia diagnozy tymczasowej. Zalecane jest używanie przy tym różnych narzędzi badawczych, takich jak rozmowa kliniczna, obserwacja, eksperyment i kwestionariusz kliniczny.

źródła:
Cierpiałkowska, L., & Sęk, H. (2016). Psychologia kliniczna. PWN.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone