Psychoterapia systemowa

Nurt psychoterapii, w której przyjmuje się, że zachowanie pacjenta można zrozumieć poprzez kontekst systemu, którego jest częścią. Zaburzenie u jednej osoby zatem będzie wskazywać raczej nie na jej dysfunkcje, lecz na zaburzony charakter całego systemu rodzinnego. Trwała zmiana u jednego członka rodziny natomiast, wpływa na pozostałych jej członków. W psychoterapii systemowej nacisk jest też przeniesiony z ciągu liniowego (przyczynowo skutkowego), na ciąg cyrkularny.

Chociaż w psychoterapii systemowej zachęca się do zaangażowania w terapię także rodzinę danej osoby to nie jest ona równoznaczna z terminem terapii rodzinnej. Innymi słowy, psychoterapię systemową można prowadzić zarówno z całą rodziną, jak i indywidualnie. Chodzi o spojrzenie na człowieka, jako uwikłanego i częściowo zdeterminowanego relacjami w jakich przebywa i jakie tworzy. Nurt systemowy koncentruje się zatem na wprowadzaniu modyfikacji w całym systemie, którego brak elastyczności i otwartości na innych uniemożliwia rozwój jego członków.

Wyróżnia się komunikacyjną i strukturalną szkołę psychoterapii systemowej, w zależności od cech rodziny, jakie są czasie terapii zmieniane.

źródła:
Strelau, J. (2007). Psychologia. Podręcznik akademicki. Tom 3. Gdańsk: Gdańskie wydawnictwo psychologiczne.

Inne terminy

Konstancja Bubak Somentiq psycholog

KONSTANCJA BUBAK

psycholog, terapeuta

Anna Reczek psycholog

ANNA RECZEK

psycholog, terapeuta

MARCEL MITRASZEWSKI

psycholog, terapeuta, coach ICF

KAMILA MITRASZEWSKA

psycholog, terapeuta, coach ICF

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone