Przyczynowość cyrkularna

Przyczynowość cyrkularna w najprostszym wyjaśnieniu oznacza, że jedno wpływa na drugie a drugie wpływa na pierwsze. Przyczynowość cyrkularna lub inaczej ciąg cyrkularny to terminy charakterystyczne dla nurtu psychoterapii systemowej. Stanowią one przeciwieństwo ciągu przyczynowo-skutkowego. Poruszanie się w paradygmacie przyczyn i skutków stawia przed systemem rodzinnym zadanie ustalenia kto pierwszy zaczął, czyli kto jest winien. Nierzadko okazuje się to niemożliwe. Przyczynowość cyrkularna dużo lepiej oddaje charakter zjawisk i sytuacji, jakie mają miejsce w rodzinie.

Przykładem przyczynowości może być para, która przyszła na terapia z powodu coraz częstszych kłótni. Żona mówi, że mąż coraz bardziej od niej odsuwa i zajmuje tylko pracą, kiedy ona stara się z nim pogadać. Mąż natomiast twierdzi, że nie już nie może wytrzymać z ciągłym narzekaniem żony i dlatego więcej pracuje. Żona uważa, że mąż błędnie przedstawia to co się między nimi dzieje, bo przecież ona próbuje cały czas z nim podtrzymywać relację. Mąż też uważa, że się stara, bo przecież mógłby jeszcze więcej pracować i nie być w domu, a tego nie robi mimo jej marudzenia.

źródła:
Chrząstowski, S. (2014). Nie tylko schemat. Praktyka systemowej terapii rodzin. Warszawa: Paradygmat.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone