Profilaktyka

Zespół oddziaływań dążących do zapobiegania rozwoju zaburzeń, bądź chorób, który może polegać na promocji i propagowaniu zdrowego stylu życia lub budowania efektywnych sposobów radzenia sobie ze stresem.  Profilaktyka (obok diagnozy i terapii) jest jednym z najważniejszych działań w obszarze psychologii klinicznej i psychologii zdrowia. Na początku reguły profilaktyki tworzono odnośnie do chorób zakaźnych, współcześnie zaś profilaktyka dotyczy wszelkich zaburzeń i chorób.

Działania profilaktyczne można podzielić na 3 formy:

  • Ogólne oddziaływania profilaktyczne, które są stosowane wobec całych społeczeństw i mają za zadanie neutralizację czynników odpowiedzialnych za rozwój choroby i tworzenie środowiska wspierającego zdrowie. Typowymi sposobami w tym rodzaju działań profikatycznych są przede wszystkich promowanie zdrowego odżywania się, odpowiedniej organizacji czasu pracy i czasu wolnego, aktywnych sposobów wypoczywania lub też zachęcanie do unikania szkodliwych czynników (takich jak używki)
  • Kierunkowe oddziaływania profilaktyczne, które są zorientowane na konkretną grupę społeczną, ze względu na jej podwyższone ryzyko (np. organizowanie zajęć profilaktycznych dotyczących szkodliwości używek, kierowanych do młodzieży szkolenej)
  • Interwencje kierowane do określonych osób, które z powodu okoliczności lub przebieg wydarzeń życiowych wymagają wyspecjalizowanej pomocy, której celem jest zapobieżenie u tych osób powstania zaburzeń (np. interwencja kryzysowa kierowana do osób po doświadczeniu katastrofy naturalnej)

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone