Fenomenologia Nieświadomości

Zajmuje się, rezygnując z założeń o charakterze filozoficznym lub psychologicznym, opisem bezpośredniego doświadczenia człowieka. W studiach nad doświadczeniami zbiorowymi wyrażonymi przez zjawiska kulturowe fenomenologia nieświadomości ukazuje jego najbardziej „naiwne”, przed-krytyczne formy, jak baśń i mit. Zjawiska te ukazują się przede wszystkim jako pierwotne doświadczenie człowieka, który nie dokonuje w nich jeszcze refleksji krytycznej. Ta ostatnia bowiem mogłaby powodować zaburzenia obrazu psychiki pierwotnej a-logicznej i przedkrytycznej.

źródło:
Reber, A., Reber, S. (2005). Słownik psychologii. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone