Heurystyki wydawania sądów

Heurystyki są skrótowymi metodami wnioskowania, które pozwalają na podjęcie szybkiej decyzji. Te decyzje nie zawsze muszą być trafne. Heurystyki to przeciwieństwo algorytmów.

Badania nad heurystykami zapoczątkowali Amos Tversky i Daniel Kahneman, laureat nagrody Nobla (w artykule naukowym Judgment under uncertainty: heuristics and biases). Trzy podstawowe heurystyki wyróżnione przez powyższych badaczy to:

  1. heurystyka reprezentatywności;
  2. heurystyka dostępności;
  3. heurystyka zakotwiczenia i dostosowania.

Myślenie heurystyczne może prowadzić do błędów poznawczych, tzn. niepoprawnego wyciągania wniosków na temat otaczającego nas świata. Wnioski te początkowo mogą wydawać się prawdziwe.

Heurystyki możemy wyjaśniać z perspektywy ewolucyjnej – mniej kosztowne jest szybkie podejmowanie nietrafionych decyzji (uciekanie przed gałęzią, która przypomina jadowitego węża) niż nie podejmowanie jej wcale i ryzykowanie śmiercią.

Algorytmy i heurystyki to ogólny podział zasad jakimi rządzi się ludzkie myślenie.

źródła:

Kahneman, D., Slovic, P., Tversky, A. (1982). Judgment under uncertainty: heuristics and biases. New York: Cambridge University Press.
Strelau, J., Doliński, D. (2010). Psychologia akademicka. Tom 1. Gdańsk: GWP.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone