Algorytm

Algorytm jest precyzyjnym, niezawodnym przepisem opisującym wykonanie konkretnego działania. Ma skończoną liczbę operacji. Algorytmy są przeciwieństwem heurystyk.

Algorytm to ściśle określona sekwencja działań, prowadzących do jednoznacznego wyniku. Algorytmy mają charakter masowy, to znaczy, że wszystkie problemy danego rodzaju, możemy rozwiązać tym samym algorytmem.

Algorytmy muszą charakteryzować się kompletnością (skończony, gotowy), by mogły działać. Braki na jakimkolwiek etapie działania algorytmu, prowadzą do błędnego wyniku lub całkowicie uniemożliwiają jego zastosowanie.

Działanie komputerów możemy opisać na zasadzie algorytmów, jednak zachowanie człowieka, również może przebiegać algorytmicznie. Jednym z przykładów takiego działania jest np. praca kasjera, która zawsze wygląda tak samo:

  1. Chwyć produkt
  2. Zeskanuj kod kreskowy
  3. Odstaw produkt
  4. Powtórz czynności 1-3 tak długo, aż nie skończą się produkty
  5. Sumuj kwotę
  6. Wydaj resztę

Algorytmy stosujemy kiedy ważne jest wystandaryzowanie procedur, np. w prowadzeniu naukowych badań ilościowych (procedura musi zawsze wyglądać tak samo).

Algorytmy i heurystki to ogólny podział reguł rządzących ludzkim myśleniem.

źródła:
Strelau, J., Doliński, D. (2010). Psychologia akademicka. Tom 1. Gdańsk: GWP.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone