Heurystyka reprezentatywności

Heurystyka wydawania sądów, dotycząca klasyfikowania (inaczej oceny przynależności) jakiegoś obiektu na podstawie stopnia podobieństwa do prototypu (egzemplarzu najbardziej typowego, najlepiej dopasowanego do schematu). Przykładowo, laptop jakiejś znanej marki produkującej urządzenia elektroniczne, wydaje nam się świetny, mimo że bez logo moglibyśmy zwrócić wagę na jego dane techniczne niekoniecznie nas zadawalające. Innym przykładem może być płaszcz od sławnego projektanta, który wydaje nam się modny i oryginalny, mimo że bez informacji o projektancie moglibyśmy uznać ten sam płaszcz za po prostu brzydki.

źródła:

Wojciszke, B. (2011). Psychologia Społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone