Heurystyka dostępności

Heurystyka wydawania sądów, która polega na tym, że ludzie, wydając jakiś sąd, ocenę, czy rozstrzygnięcie kierują się tym, co mogą sobie łatwo przywołać w pamięci, a więc nierzadko tym, co jest głośne szczególnie w mediach, szeroko omawiane, czy stosunkowo niedawne. Przykładowo, jeśli zapytać kogoś „Czy więcej jest lekarzy płci męskiej, czy żeńskiej?”, to prawdopodobne ta osoba przypomni sobie swoje niedawne wizyty u lekarzy i ich płeć, oraz na tej podstawie spróbuje oszacować właściwą odpowiedź.

Uznaje się, że heurystyka dostępności odpowiada za lęk niektórych ludzi przed lataniem samolotem. Mimo że dużo więcej ludzi ginie codziennie w wypadkach samochodowych, to katastrofy lotnicze są dużo bardziej dramatyczne, a więc też wyraziste i komentowane w radiu, telewizji czy Internecie (np. katastrofa w Smoleńsku).

źródła:

Wojciszke, B. (2011). Psychologia Społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone