Zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne oznacza generalny dobrostan, który cechuje się niewystępowaniem zaburzeń, napięć psychicznych czy chorób, jest natomiast związany z poczuciem równowagi, harmonii, integracji procesów psychicznych i zachowania oraz pozytywnej postawy wobec siebie i świata w ogóle, a też z umożliwieniem spełnienia własnego potencjału i poczuciem szczęścia oraz satysfakcji z życia. Współcześnie definicja zdrowia psychicznego ma charakter bardziej holistyczny, a więc nie rozgranicza się zdrowia psychicznego i somatycznego, oraz nie ma ograniczenia do kryterium negatywnego, związanym z twierdzeniem, że zdrowie = brak choroby. To podejście jest skutkiem wielu udokumentowanych obserwacji połączenia między równowagą psychiczną a zdrowiem somatycznym. Według tego sam brak zaburzeń nie wystarczy, aby osiągnąć zdrowie. Potrzebne jest jeszcze wystąpienie pozytywnych aspektów, takich jak możliwość samorealizacji czy zadowolenia z życia.
Obok rozumienia zdrowia jako dobrostanu istnieją również inne jego definicje – jako dyspozycji, umiejętności do realizowania własnych możliwości, sprostania oczekiwaniom środowiska, albo dynamicznego procesu utrzymywania harmonii mimo zmieniających się oczekiwań i obciążeń z zewnątrz.

źródła:

Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone