Technika Drzwiami w Twarz

Nazywana także techniką nieproszonych ustępstw. Polega na wystosowaniu na początku daleko idącej prośby np. pożyczenie 100 zł od dalekiego znajomego, tylko po to, żeby zaraz potem wycofać się z tej propozycji i poprosić ponownie o już mniejszą przysługę np. poproszenie następnie tego samego znajomego o pożyczenie 10 zł. Wycofanie się z pierwszej prośby jest traktowane jako oddanie przysługi, a więc wykorzystana jest w tej technice reguła wzajemności. Technika wpływu społecznego drzwiami w twarz zakłada ponadto, że pomiędzy obiema prośbami powinien występować nieduży odstęp czasowy, tak aby obie mogły być widziane jako część jednego procesu negocjacji. Z tego samego powodu obie powinny pochodzić od tego samego źródła, czyli na przykład od tej samej osoby.

źródło:

Wojciszke, B. (2009). Człowiek wśród ludzi: zarys psychologii społecznej. Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone