Zagrożenie stereotypem

Mniejsza sprawność działań w obszarach dotkniętych stereotypem, na skutek samej świadomości, że przynależy się do grupy stereotypizowanej, tak że odniesione wyniki okazują się gorsze, niż zakładano. Zagrożenie stereotypem skutkuje słabszym poziomem osiągnięć szkolnych i zawodowych, od tych, które mogłyby wynikać z rzeczywistych umiejętności. Zjawisko po raz pierwszy zbadał i opisał Claude Steele w latach 90 XX wieku.

Obniżenie sprawności działań związane ze zjawiskiem zagrożenia stereotypem wynika najprawdopodobniej z trzech kwestii. Zagrożenie stereotypem budzi samo w sobie stres, co obniża funkcjonowanie poznawcze. Dodatkowo zagrożenie stereotypem powoduje śledzenie swojego zachowania oraz szukania oznak porażki („Czy sobie poradzę?”, „Nie chce wypaść gorzej…”), co wykorzystuje część pamięci operacyjnej, ograniczając tę część przeznaczoną na wykonywanie zadania. Wreszcie, osoba zagrożona stereotypem stara się stłumić przykre myśli, co skutkuje tzw. efektem Wegnera. Wszystko razem wpływa negatywnie na wykonywanie zadań, zarówno wymagających dłuższego namysłu (np. zadania automatyczne), jak i tych prostych i automatycznych (np. prowadzenie samochodu).

źródła:

Wojciszke, B. (2011). Psychologia społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone