Efekt Wegnera

Efekt Wegnera to inaczej paradoksalne procesy kontroli umysłowej. Zjawisko to wyjaśnia mechanizm paradoksalnych zjawisk, które czasem pojawiają się, kiedy próbujemy kontrolować nasz umysł.

Wegner w swoich eksperymentach wykazał, że nie tylko trudno nam powstrzymywać się od myślenia o tym, o czym mieliśmy nie myśleć. Częstym przykładem jest staranie o nie myśleniu się o białych niedźwiedziach. Efekt Wegnera mówi również o tym, że lepiej zapamiętujemy to, co mieliśmy zapomnieć, rozpraszamy się tym bardziej, im mocniej próbujemy się skupić, i pobudzamy się tym mocniej, im bardziej próbujemy się zrelaksować.

źródła:
Wegner, D. (1994). Ironic Processes of Mental Control. Psychological Review, l: 34-52.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone