Zaburzenie cyklotymiczne

Zaburzenie, nazywane też po prostu cyklotymią, opisane w klasyfikacji DSM-5 i charakteryzujące się cykliczną zmiennością nastroju o znacznie łagodniejszej postaci, niż w zaburzeniu afektywnym dwubiegunowym. W przypadku cyklotymii nie występują skrajne symptomy jak elementy psychozy występujące w mani.

Podwyższony nastój w zaburzeniu cyklotymicznym objawia się większą produktywnością i poczuciem energii, co jest charakterystyczne dla hipomanii.

Natomiast w okresach obniżonego nastroju obserwuje się przygnębienie, brak zainteresowania aktywnościami, które zwykle dana osoba lubi robić, brak energii, izolacja społeczna i pesymizm. Objawy te są podobne do obrazu klinicznego dystymii i jeśli występują one ponad 2 lata, stawia się diagnozę uporczywego zaburzenia depresyjnego, czyli dystymii.

Osoby z zaburzeniem cyklotymicznym mają dużo większe ryzyko rozwoju zaburzenia afektywnego dwubiegunowego.

źródła:
Butcher, J. N., Hooley, J. M., Mineka, S. (2017). Psychologia zaburzeń. Sopot: GWP.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone