Hipomania

Hipomania stanowi łagodniejszą formę manii, w związku z tym symptomy hipomaniakalne nie są tak bardzo nasilone i trwają krócej. Raczej nie obserwuje się też objawów psychozy, takich jak urojenia czy omamy.

Charakterystyczny dla hipomanii jest łagodnie podwyższony, dobry nastrój, większa aktywność i poczucie energii, zwiększenie kontaktów z innymi, gadatliwość i łatwość w nawiązywaniu nowych relacji, mniejsza potrzeba snu i większe libido. Objawy raczej nie zaburzają wyraźnie codziennego funkcjonowanie i nie powodują odrzucenia przez innych.

Epizody manii są elementem obrazu klinicznego zaburzenia afektywnego dwubiegunowego typu II.

źródła:

Gałecki, P., Szulc, A. (2018). Psychiatria. Wrocław: Edra Urban&Partner.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone