Samoutrudnianie

Samoutrudnianie jest taktyką obronną, która polega na angażowaniu się człowieka w działania, które obniżają szansę osiągnięcia sukcesu, jednocześnie zwalniając z odpowiedzialności za porażkę. Ponadto działania związane z samoutrudnianiem, w przypadku odniesienia sukcesu, mogą podwyższać samoocenę.

Dariusz Doliński i Andrzej Szmajke wyróżniają trzy podstawowe typy samoutrudniania: behawioralne, niebehawioralne i symboliczne.

  • Samoutrudnienia behawioralne pojawiają się, gdy ktoś przez własne działania utrudnia sobie osiągnięcie sukcesu.
  • Samoutrudnienia niebehawioralne, zwane inaczej demonstracyjnymi, polegają na okazywaniu przed przystąpieniem do działania różnego typu słabości. Np. udawaniu dolegliwości fizycznych.
  • Samoutrudnienia symboliczne dotyczą percepcji sytuacji zadaniowej. Osoba zaczyna postrzegać warunki jako mniej korzystne niż istniejące w rzeczywistości, zadanie jako trudniejsze, a współpracownika jako mniej zdolnego.

źródło:

Doliński, D., Szmajke, A. (1994). Samoutrudnianie. Olsztyn: PTP, Pracownia Wydawnicza.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone