Zaufanie

Zaufanie to przekonanie lub oczekiwanie, że druga osoba (lub grupa osób) będzie działać uczciwie, sprawiedliwie i z szacunkiem do naszych praw i dobrostanu. W psychologii i socjologii zaufanie jest postrzegane jako kluczowy element relacji międzyludzkich i funkcjonowania społeczeństwa. Zaufanie zakłada, że druga strona jest wiarygodna i będzie postępować zgodnie z naszymi oczekiwaniami, obietnicami lub ustaleniami. Zazwyczaj rozwija się z czasem i często wymaga długotrwałego zaangażowania i doświadczeń potwierdzających wiarygodność drugiej strony.

źródła:
Miłaszewicz, D. (2016). Zaufanie jako wartość społeczna. Studia Ekonomiczne.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone