Libido

Forma energii psychicznej w psychoanalitycznej teorii popędów. Związana jest z popędem seksualnym. Libido może zostać obsadzone na obiekty bądź osoby, a także na zjawiska psychiczne – wyobrażenia oraz struktury. Proces ten nazywa się kateksją. W stanie narcyzmu pierwotnego energia libido jest związana w pewnym stopniu z każdym organem ciała, zaś w toku rozwoju psychoseksualnego ulega uwolnieniu i powiązaniu z konkretnymi osobami – libido narcystyczne zamienia się w libido podmiotowe. Umożliwia to zbudowanie więzi, a jeżeli związek zostanie przerwany energia ponownie wiąże się z ciałem osoby (to tzw. narcyzm wtórny).

Kateksja powoduje różnicowanie świata, przedmiotów i osób ze względu na ich ważność. Zależność między libido związanym z ego, a kierowanym na inne obiekty wiąże się ze stopniem nasilenia miłości i szacunku do samej siebie danej osoby. Kateksja ego, bądź superego oraz zaspokajanie popędów powodują rozładowanie libido, zaś niemożność rozładowania prowadzi do fiksacji, czyli zastoju energii. Czasem prowadzi też do regresji.

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone