Relatywna deprywacja

Relatywna deprywacja tłumaczy się jako względne niezaspokojenie. Samo zjawisko polega na obniżonej satysfakcji z czegoś, która jest skutkiem większych oczekiwań niż zastany stan rzeczywisty. Te oczekiwania zaś wynikają z obserwacji innych grup lub osób, które mają lepiej i porównań z nimi. Relatywna deprywacja może skutecznie obniżać poczucie szczęścia mimo obiektywnie dobrej sytuacji.

Zjawisko relatywnej deprywacji zostało zauważone podczas badań na żołnierzach amerykańskich w czasie II wojny światowej, w odniesieniu do szybkości awansowania. Najbardziej usatysfakcjonowani tempem awansowania byli żołnierze żandarmerii, natomiast najmniej usatysfakcjonowani – piloci sił powietrznych, mimo że obiektywnie piloci awansowali szybciej niż żołnierze żandarmerii. Wytłumaczono to właśnie wygórowanymi oczekiwaniami pilotów, którzy obserwowali, że ich współpracownicy szybciej awansują, więc sami byli niezadowoleni ze swojego tempa awansu. Natomiast żandarmi mieli raczej niskie oczekiwania, widząc, że awanse przebiegały powoli, więc ich tempo awansu było dla nich satysfakcjonujące.

źródła:
Wojciszke, B. (2011). Psychologia Społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone