Poczucie tożsamości

Poczucie tożsamości to kompleksowy termin odnoszący się do sposobu, w jaki jednostki rozumieją i definiują siebie. Jest to wewnętrzne poczucie własnej jednostkowości i niepowtarzalności, które obejmuje różne aspekty, takie jak osobiste przekonania, wartości, preferencje, doświadczenia życiowe oraz poczucie przynależności do różnych grup społecznych i kulturowych. Poczucie tożsamości wiąże się z introspekcją i refleksją nad własnymi myślami, uczuciami, przekonaniami, wartościami i doświadczeniami. Pomaga odróżnić siebie od innych, dając jednostce unikalny zestaw cech i przekonań, które definiują jej indywidualność.

źródła:
Pilarska, A. (2016). Wokół pojęcia poczucia tożsamości: przegląd problemów i propozycja konceptualizacji. Nauka.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone