Substancje psychoaktywne

Substancje psychoaktywne to związki chemiczne, które wpływają na funkcjonowanie mózgu, zmieniając percepcję, nastrój, świadomość i zachowanie. Te zmiany w funkcjonowaniu psychicznym mogą wynikać z różnych mechanizmów działania tych substancji na układ nerwowy. Substancje psychoaktywne mogą być używane w celach medycznych, rekreacyjnych, czy też w celu poprawy wydajności. Podział substancji psychoaktywnych obejmuje:
– stymulanty – takie jak kofeina, amfetaminy czy kokaina, które pobudzają układ nerwowy, prowadząc do zwiększenia energii, uwagi i czujności.
– depresanty – takie jak alkohol, benzodiazepiny czy barbiturany, które spowalniają działanie układu nerwowego i mogą wywoływać uczucie relaksu i uspokojenia.
– opioidy – obejmują leki przeciwbólowe, jak morfina czy kodeina, oraz nielegalne substancje jak heroina. Działają one przeciwbólowo, a także mogą wywoływać euforię.
– halucynogeny – takie jak LSD, psylocybina, czy MDMA, które powodują zmiany w percepcji, myśleniu i emocjach, często prowadząc do doświadczeń halucynacyjnych.
– kannabinoidy – w tym marihuana i haszysz, które mogą wywoływać zmiany w percepcji, nastroju i świadomości.

źródła:
Habrat, B. (2010). Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania związane z używaniem substancji psychoaktywnych. Systemy diagnostyczne, klasyfikacje, terminologia. Psychiatria, tom 7.Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone